Προς τους φοιτητές/τριες που έχουν εγγραφεί στο μάθημα «Φαρμακευτική Χημεία» του εαρινού εξαμήνου 2020.

Αγαπητοί φοιτητές/τριες

Με τη λήξη των παραδόσεων στην τάξη που περιλαμβάνουν μέχρι και την “Cromacalin”, συμπληρώθηκε πρακτικά το σύνολο των παραδόσεων που περιλαμβάνουν την εξεταστέα ύλη.

Αυτή περιλαμβάνει τα αρχεία:

Medicinal Chemistry- Receptors.pdf
Ο ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ.pdf
Basic and Clinical evaluation of new drugs NEW.pdf
Η Ανακάλυψη των φαρμάκων.pdf
Σχεδιασμός και Παρασκευή Φαρμάκων.pdf
Η ανακάλυψη και η παρασκευή της Cromacalim

Θα βρείτε στο “Students Web” όλο το υλικό των παραδόσεων αυτών.

Σαν διδακτέα αλλά μη εξεταστέα ύλη, θα αναρτήσω στο “Students Web” με μορφή pdf κάποια power point presentations που θα σας βοηθήσουν να κατανοήσετε την προσέγγιση που ακολουθούν οι ειδικοί στη φαρμακογνωσία ή τη σύνθεση φαρμακευτικών ουσιών.

Σας προτρέπω να ανοίξετε τα «Synthesis of Thyroxin by Hems et.al.» και το
«Μελέτη του φυτού Cistus Creticus ssp Creticus»

Σας δίνεται η ευκαιρία να κάνετε επιπλέον μία εργασία η οποία θα μετρήσει μέχρι και 10% της βαθμολογίας σας (το άριστα θα είναι μία μονάδα στις δέκα). Θα είναι από το βιβλίο του K.C. Nikolaou και της T. Montagnon “Molecules that changed the world”. Η εργασία είναι πολύ απαιτητική, αλλά όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να στείλετε μήνυμα στο kater@chemistry.uoc.gr   με θέμα «Αίτημα για θέμα εργασίας στη ΦΧ (το επίθετό σας και τον ΑΜ σας)»

Καλή δύναμη